בת מצווה בכותל – חוויה מדהימה בכותל המערבי

אנו מציעים לכם אירוע שונה וייחודי מכל מה שהכרתם.
אירוע קסום ומרגש בירושלים שבו נהפוך את כלת הבת מצווה למלכה אמיתית.
אירוע עם תוכן מסורתי המתחיל בבוקר או לקראת הערב לבחירתכם.
אנו מציעים לכם לחגוג את בת המצווה כאירוע שונה.

בת מצווה בכותל

בת מצווה בכותל 2

אירוע שבו אתם תגיעו כאורחים ואנחנו נדאג להכל בשבילכם.
אירוע של שמחה אותו ילווה אחד המדריכים שלנו.
הייחודיות במדריכים שלנו : כל מדריך הוא- גם זמר, גם המנחה של האירוע, ומוביל את האירוע מתחילתו עד סופו. למשפחות דתיות המעוניינות באירוע נשים בלבד יש לנו גם מדריכה מדהימה – אילנה עדני
מעניין אתכם? בואו נצא ביחד לדרך!!!!
נתחיל את האירוע בנק' מפגש הנוחה לכם (וגם לקהל- עם מק' חניה מסודרים וכו'…) ונעלה על אוטובוס מפואר וממוזג עם נהג מקצועי (אותו אנו בוחרים בקפידה רבה למען הצלחת האירוע).
כבר מתחילת אירועם – מהאוטובוס – חוגגים!

בת מצווה בכותל

באוטובוס, המדריך ביחד עם מתופף ג'מבה שיעלה איתו, יהפכו את כלת בת המצווה למלכה אמיתית ע"י שירה הדרכה חידות והרבה שמחה בדגש על מסורת, יהדות וארץ ישראל, ותוך כדי נפנק את המשפחה בכיבוד קל.
בירושלים, נרד בשער ציון, שם יפגוש אותנו מתופף נוסף ונלווה יחדיו בתהלוכה ססגונית בסמטאות הקסומות של הרובע היהודי עד הכותל – שופרות, תופים הצגה בכיכובה של כלת בת המצווה (רק אם היא מעוניינת), טקס הפרשת חלה, סיפורי-ירושלים, הדרכה והרבה שמח !
בכותל נקיים טקס בו נברך את הילדה בהגיעה לגיל מצוות. (לגבי דוגמאות לטקס- ראו בהמשך)
לאחר הטקס מומלץ להשקות את המשפחה בשתייה מתוקה ובעוגות מרוקאיות/ רוגעלך/ כל אשר תחפצו. מדובר בהפסקה של כחצי שעה להירגעות ורענון של הקהל, משם נצא לסיור.
ניתן לקיים אחרי הטקס בכותל, טקס הפרחת בלונים. טקס מרהיב בתצפית ארמון הנציב, שם יחכו לנו בלונים על המעקה וכן צות המתופפים שלנו (טקס זה של הפרחת בלונים ניתן לערוך גם ברחבת הכותל, רק ללא המתופפים).

הסעודה
ארוחת הערב מהווה "הפינלה" של האירוע וחשוב שתהיה במקום שסגור במיוחד בשבילנו, ללא הפרעות מצד סועדים אחרים. ניתן לקיים את האירוע באולם או מסעדה. והמסעדות המומלצות שלנו מבטיחות לנו אולמות פרטיים, בהם נוכל לערוך יחדיו כל טקס שנירצה. במהלך הארוחה, תוכל כלת בת המצווה לשאת דרשה או להקרין דרשה מוקלטת מראש ב אולפן הקלטות, אפשר להכין מצגת או אפילו לשלב ריקודים – עם זמרת או עם המדריך, שכאמור- הוא גם זמר…. לגבי קביעת מקום הסעודה- רצוי להגיע ולראות את המסעדות והאולמות ולא להסתמך על חוות דעת של אדם שכבר ביקר, מומחה ככל שיהיה. לכל אחד מאיתנו טעם שונה ומה שטוב לאחד, לא דווקא טוב לשני. יש את אלו הבוחרים במסעדות יוקרה או מסעדות לפי עדות, כגון: מסעדה מרוקאית ויש את אלו המעדיפים לסיים ערב גדוש בפעילות דווקא בסטיקייה למען הרעב! עלי לציין , שגם האוכל בסטיקיות של ירושלים הינו בסדר גמור (שוב, תלוי באיזה מקום) כמובן, יש מסעדות ישראליות (ולאו דווקא מזרחיות) המתאימות לדבר. לפרטים: עדיף בטלפון.

הערות כלליות
יום זה הינו יום עמוס ודורש הכנה של הציבור. יש להדגיש ולבקש מכולם להגיע בנעליים נוחות ובגדים נוחים המתאימים למזג האוויר הירושלמי. למשפחות דתיות, או אם תהיו מעוניינים ביום שכזה לילדות הכיתה או לבנות בלבד- תהיה מדריכת טיולים (שגם שרה ) ונתאים לכם את היום תוך התחשבות בפרטים הקטנים.

לפרטים:
סימן טוב לוי 0544-661441
info@b-mitzva.com

מידע על חגיגת בת מצווה בעם היהודי
הרב יוסף חיים(הבן איש חי) קבע: "גם הבת, ביום שתיכנס בחיוב המצוות… תהיה שמחה גדולה באותו היום, ותלבש בגדי שבת, ותברך ברכת שהחיינו ותכוון על כניסתה בעול המצוות" ("בן איש חי", פרשת ראה, סעיף י"ז). החרה-החזיק אחריו הרב עובדיה יוסף, שקבע כי יש לקיים מסיבה וסעודה לבנות-מצווה: "בוודאי שיש מצווה לערוך סעודה ושמחה לבת-מצווה" (יביע אומר, חלק שישי, סימן כט), ובמקום אחר אמר: "וראוי לחוג את כניסתה למצוות בסעודת הודאה ושמחה, כיון שמהבחינה הזאת אין כל הבדל בין נער ונערה, בהגיעם לחיוב מצוות". יתירה מזאת, לנוכח תמורות הזמן והחשיפה לעולם המודרני, על חילוניותו והשינויים שחלו בו במעמד האישה, אין מנוס לטענתם מלחדש חגיגה זו "לחיסון רוחני ולעידוד מוסרי", כדברי הרב ויינברג. רבות מהתשובות ההלכתיות בעניין בת-מצווה משתמשות בנימוק של שיוויון זכויות לבנות. כך, לדוגמה, הרב חיים דוד הלוי, רבה הראשי של תל-אביב משנת 1973 ועד פטירתו ב-1998, וזוכה "פרס ישראל" לספרות תורנית, צידד בקיום חגיגת בת-המצווה, "על-מנת שלא להטיל קנאה בין הבן לבת".
באורתודוקסיה המודרנית ובציבור הדתי-לאומי, מקובל זה עשרות שנים לערוך חגיגת בת-מצווה. אירוע זה עובר בשנים האחרונות תהליכי שינוי והתחדשות. מציינים אותו במגוון טקסים, המשקפים יותר מכל את תפישתו של הציבור הדתי-לאומי ביחס למקומה של האישה ולמחויבויותיה הדתיות וההלכתיות.

תפילת בת מצווה – נוסח טורינו
בָּרוּךְ אַתָּה אֱלוֹהֵינוּ מֶלֶך הָעוֹלָם שֶׁגְּמָלַנִי כָּל טוּב וְהֶחְיַנִי וְקִיּמַנִי לַזְּמָן הַזֶּה לָבוֹא בַּאֲנָשִׁים וּלְקַבֵּל עוֹל מִצְווֹתֶיךָ. ה', ה', אֵל רַחוּם וְחַנּוּן, אֶרֶךְ אַפַּיִם וְרַב חֶסֶד וְאֱמֶת, הִנֵּה הַיּוֹם הֲחִילוֹתִי גֶּשֶׁת אֶל הֵיכַל קָדְשְׁךָ בְּיִרְאָתֶךָ לְהִסְתַּפֵּחַ בְּנַחֲלָתֶךָ. גַּם כִּי נַעֲרָה אָנוכִי וְאֵין מִלָּה בִּלְשׁוֹנִי מוּל כְּבוֹד רוֹמְמוּתְךָ אַל נָא תִּמְאָסֵנִי, כִּי מִפִּי עוֹלְלִים וְיוֹנְקִים יִסַּדְתָּ עוז, וּתְנוֹבֵב לְשׁוֹן גְּמוּלֵי מֵחָלָב וְעַתִּיקֵי מִשָּׁדָיִם לְהִשְׁתַּבֵּחַ בִּתְהִילָּתֶךָ. אֵל אֱלוֹהֵי הָרוּחוֹת לְכָל בָּשָׂר, מִי כָמוֹךָ מוֹרֶה הַמְלַמֵּד לְיִשְׂרָאֵל דָּעַת. מִשָּׁמַיִם הִשְׁמַעְתָּ דִּין, תּוֹרָה צִוָּה לָנוּ משֶׁה מוֹרָשָׁה קְהִילָּת יַעֲקב, הִיא חַיֵּינוּ וְאוֹרֶךְ יָמֵינוּ, וּבַמֶּה תְּזַכֶּה נַעֲרָה אָרְחָהּ לִשְׁמוֹר כִּדְבָרֶךָ. יַחֵד לְבָבִי לְיִרְאָה אֶת שְׁמֶךָ וְהַדְרִיכֵנִי בַאֲמִתֶךָ לְהִשְׁתַּעֲשֵׁעַ בְּחוּקֵּי צִדְקְךָ וּבְדִבְרֵי קָדְשְׁךָ וּבְלִימּוּדֵי חָכְמָתֶךָ. אֲדַבְּרָה נֶגֶד הַמְתַעְתְּעִים וְלא אֵבוֹשׁ. בְּשֵׁם אֱלוֹהֵי אֲבוֹתַי אֶדְגּוֹל וְלא תִּכְבַּדְנָה יָדַי. תַּבַּעְנָה שְׂפָתֵי תְּהִילָּה לְהַגְדִּיל תּוֹרָה וּלְהַאֲדִירָהּ וְלא אֶחֱשֶׁה. אֶתְפָּאֵר בּשֵׁם יִשְׂרָאֵל וְלא אֲשַׁקֵּר בֶּאֱמוּנָתִי. בְּיָדְךָ עִתּוֹתַי וּבְיָדְךָ אַפְקִיד רוּחִי. הַחֲלִימֵנִי וְהַחֲיֵנִי לָלֶכֶת בִּדְרָכֶיךָ בְּלֵב שָׁלֵם וּבְנֶפֶשׁ חֲפֵצָה לַעֲשׂוֹת צְדָקָה וָחֶסֶד. חַזְּקֵנִי וְאַמְּצֵנִי לִהְיוֹת מֵעֲבָדֶיךָ הַדְּבֵקִים בָּך לְהוֹדִיעַ בָּרַבִּים שִׁמְךָ הַגָּדוֹל וְהַנּוֹרָא. וּמָלְאָה הָאָרֶץ דֵּעָה וּבֵיתְךָ יִקָּרֵא בֵית תְּפִילָּה לְכָל הָעַמִּים. בָּרוּךְ אַתָּה אֲדונָי לַמְּדֵנִי חוּקֶּיךָ.

תפילת בת מצווה – נוסח צכיה
"תפילת הנערה הצעירה", שאותה נשאה כלת בת-המצווה ביום שמחתה: אֱלוֹהֵינוּ שֶׁבַּשָּׁמַיִם וּבָאָרֶץ, הָאֵל הַטּוֹב. אַתָּה דּוֹאֵג לְכָל בְּרוּאֶיךָ, אָב נֶאֱמָן, בְּצֵל כְּנָפְךָ חוֹסִים כָּל יְצוּרֶיךָ. גַּם לִי קָרָאתָ בִּתְּךָ, גַּם אוֹתִי מְלַוָּה אַהֲבָתְךָ, אַהֲבַת עוֹלָם. בִּנְאוֹת דֶּשֶׁא מוֹרִיקִים חָלְפוּ עָלַי יְמֵי יַלְדוּתִי, אוֹדְךָ עַל נְעוּרַי הַמְאוּשָּׁרִים, אוֹדְךָ עַל מַה שֶּׁאֲנִי. נָתַתָּ לִי מִכָּל טוּב, אֵם וְאָב יְקָרִים לְצִדִּי, מַנְחִים אוֹתִי בְּרוֹך וּבְאַהֲבָה, בְּעֵצָה וּבְעֶזְרָה, מְטַפְּלִים וּמְפַרְנְסִים אוֹתִי, מְעַטְּרִים אֶת חַיַּי בִּשְׂמָחוֹת מְתוּקוֹת וְרַבּוֹת חֵן… אָבִינוּ שֶׁבַּשָּׁמַיִם, הַנְחֵה אֶת לִבִּי לִבְחוֹר בַּדֶּרֶךְ הַטּוֹבָה וְלא לִסְטוֹת מִדֶּרֶךְ הַיָּשָׁר. בְּמָקוֹם שֶׁבּוֹ אֲנִי, הַחֲסֵרָה נִיסָּיוֹן, לא אֵדַע לְהַבְחִין בֵּין טוֹב וָרַע, חֲנוֹן אוֹתִי בְּחָכְמָתְךָ, לַמְּדֵנִי לְהַכִּיר בָּאֱמֶת, לְמַעַן אֶשְׁמוֹר עַל צְנִיעוּת וּמִידּוֹת טוֹבוֹת, עַל דְּבָרֶיךָ וּמִצְווֹתֶיךָ אַקְפִּיד בֶּאֱמוּנָה וּבְאַהֲבָה, וּבְנִקְיוֹן כַּפַּיִם אֶתְהַלֵּךְ לְפָנֶיךָ… בָּרְכֵנִי, אֵלִי, בְּבִינָה וּבִתְבוּנָה, בְּבְרִיאוּת גּוּף וָנֶפֶשׁ, בְּלֵב שָׂמֵחַ וּשְׂבַע רָצוֹן. תֵּן שֶׁלְּעוֹלָם לא אָסוּר מִמִּצְוַת כִּבּוּד אָב וָאֵם, שֶׁלּא אֶפְגַּע וְלא אַכְעִיס אֶת הוֹרַי הָיְקָרִים, שֶׁיַּעֲלֶה בְּיָדִי לְשַׂמֵּחַ אוֹתָם בְּמַעֲשַׂי. שִׂים בִּרְכָתְךָ, אֱלוֹהַי, עַל יַקִּירַי, שֶׁלְּעוֹלָם אַל יִהְיוּ חוֹלִי, צָרָה וַחֲרָדָה מְנָת חֶלְקָם, שֶׁיִשְּׂאוּ בְּרָכָה בַּעֲמָלָם וּבְמִשְׁאֲלוֹת לִבָּם, וּבְמִשְׁלַח יָדָם וּבְעִסּוּקָם יִשְּׂאוּ פֵּירוֹת לָרוֹב. בָּרֵךְ אוֹתָם, אֵלִי, בַּאֲרִיכוּת יָמִים, שֶׁבְּכוֹחַ וּבִבְרִיאוּת הַגּוּף וְהַנֶּפֶשׁ יִשְׂמְחוּ בְּחַיֵּיהֶם, אָמֵן.