בר מצווה בכותל

"אעלה את ירושלים על ראש שמחתי"

נאמר בכתובים. ואכן, כיום, לאחר שחזרנו לארץ-ישראל אחרי 2000 שנות גלות, נוהגים רבבות בעם להגיע ולפקוד את הכותל והמקומות הקדושים בכל אירוע משמעותי במעגל-החיים היהודי. אירוע שכזה, הוא חגיגת הבר-מצווה, העלייה לתורה בכותל. 

כמורה לבר-מצווה (למעלה מ-1000 תלמידים עד כה, החל מהיותי בגיל 13), כחזן-פייטן ומדריך טיולים (תואר ראשון בלימודי א"י), למדתי במשך השנים, להפוך את יום העלייה לתורה בכותל ליום מלא בתוכן של חוויות מדהימות: צחוק, כיף וקדושה. לארגן הכל : מהאוטובוס ועד למסעדה, ועוד…

עשרות אפשרויות קיימות ליום שכזה. אני מציג לפניכם במחירים נוחים והוגנים, את "היום המנצח", לדעתי, המתאים לחילוניים, מסורתיים, דתיים וחרדים כאחד. כאמור, אם אני תפוס- ניתן לקחת את אחד המדריכים שדלי אשר למדו ממני את רזי היום ועושים אותו דבר כמוני, מאל"ף ועד ת"ף. לאחר הכנה מדוקדקת ניפגש בבוקר (בערך בין 7:00 ל-7:30 , אך אפשר גם מאוחר יותר) בנק' מפגש הנוחה לכם (וגם לקהל- עם מק' חניה מסודרים וכו'…) ונעלה על אוטובוס מפואר וממוזג עם נהג מקצועי (אותו אני בוחר בקפידה רבה למען הצלחת היום). לרשותי מספר נהגים מומחים… בדרך בתוך האוטובוס אני מלווה אתכם (או אחד המדריכים שלי) ביחד עם מתופף שלבוש בלבן ומצוייד בתוף ג'מבה ושופר- כלומר: השמח מתחיל כבר מהדרך…. בין לבין, נראה לציבור את הדרך ונלווה זאת בהסברים על ירושלים, חידות, בדיחות והכל לפי אופי הציבור. אציין, כי לאורך כל היום אני מצויד ברמקול ומיקרופון נייד, המסייע לארגון האירוע.

ארוחת בוקר
כדי להגיע מוקדם ולתפוש מקום טוב בכותל, יש המעדיפים לתת למשפחה לאכול תוך כדי נסיעה. המלצה שלי, מנסיונות קודמים, אם יצאתם מוקדם, אפשר לעצור לכ- 30 דקות בדרך, לארוחת בוקר קלה שנארגן יחדיו מראש. יש אפשרות גם לעצור בדרך בפונדק כשר (בתאום מראש כמובן) לפנק את המשפחה בשתייה חמה, בורקס, עוגות, עוגיות וכו'. לרשותי קייטרינג שיסייע לכם גם בארוחת הבוקר.

ההגעה לירושלים
עם הגעתנו לירושלים, ישנן שתי אפשרויות.

אפשרות א':
יורדים מהאוטובוס בשער האשפות, השער המרכזי הקרוב ביותר לכותל שם, יחכו לנו צוות של שני מתופף נוסף עם שופר גם כן (אין צורך ביותר,אך אם תרצו- הכל אפשרי…) שילוו אותנו מהשער ועד לכותל. תוך כדי, גם נערוך טקס מרגש .

אפשרות ב':
תהלוכה ייחודית משער ציון בה יש גם הצגה וסיפורים והדרכה כשהכל מהול בשירה וריקודים… תהלוכה מעט ארוכה יותר, אך יש לנו פתרונות למבוגרים. התהלוכה מדהימה, ייחודית ושווה כל הליכה! מי הם המתופפים? – מתוך עשרות טיולים שכבר הובלתי, למדתי שהקבוצות הפרטיות של המתופפים האפריקנים אינם מספיק מחוברים לציבור לאורך כל התפילה ולא מכירים מספיק שירים. לכן, הקמתי צוות שלי! צוות של ח'ברה צעירים ודינמים שמגיעים עם "חופה", שופרות ארוכים וכמובן תופים אפריקניים, משתגעים משמחה ורוקדים בכל האירוע. הם מלווים אותנו לכל אורך התפילה, כשהם מכירים בעצם את כל השירים והפיוטים שבתפילה. הם עוזרים לציבור להניח תפילין, שמים את החופה כ"צל" מעל הקהל ודואגים להכל ביחד איתי, כדי שיהיה שמח ושכל אורח יהיה מחובר לשמחה.

לאחר התפילה
מומלץ להשקות את המשפחה בשתייה מתוקה ובעוגות מרוקאיות/ רוגעלך/ כל אשר תחפצו. מדובר בהפסקה של כחצי שעה להירגעות ורענון של הקהל, משם נצא לסיור. אפשרויות לסיורים: הורים יקרים, אתם מכירים את הקהל שלכם. עליכם להתאים את אופי הסיור לאורחים! ייתכן ולאורחים לא מתאים סיור, אפשר לקיים תצפית או סיור אוטובוס לבחירתכם. בנוסף, רצוי לבחור מקומות סגורים עם מזגן, מקום בו יוכלו האורחים להתרענן. בנוסף, יש לזכור שיש גם ילדים באירוע, כך שצריך לבחור מקומות המותאמים גם להם. 

להלן מס' מקומות שכאלו עם כתובות אתרי האינטרנט שלהם: 

1. מנהרות-הכותל – 20 ש"ח לאדם, לא מובטח, דורש תאום חצי שנה מראש, הדרכה של המקום (יש לי חבר תותח-על שמדריך שם, אולי נצליח לקבל אותו ואז זה כדאי מאוד…) לחץ לפרטים נוספים 

2. מנהרת הדורות– אתר חדש בירושלים, בסמוך למנהרות הכותל. מציג את שרשרת הדורות של עם-ישראל בעזרת מיצג מדהים, מרגש וחוויתי עם לחץ לפרטים נוספים 

3. מרכז "דוידסון"– מרכז ארכיאולוגי אודות בית-המקדש השני המציג דגם וירטואלי של ביהמ"ק וממצאים ארכיאולוגיים שנמצאו באיזור הכותל. לחץ לפרטים נוספים 

4. "עיר דוד"– מכאן הכל התחיל… מדובר בסיור לטיול בר מצווה הכולל סרט תלת-מימדי ותצפית. עלות:15 ₪ לאדם. לחץ לפרטים נוספים

הסעודה
בר מצווה בכותללקביעת מקום הסעודה רצוי להגיע ולראות את המסעדות ולא להסתמך על חוות דעת של אדם שכבר ביקר, מומחה ככל שיהיה. לכל אחד מאיתנו טעם שונה ומה שטוב לאחד, לא דווקא טוב לשני. יש את אלו הבוחרים במסעדות יוקרה או מסעדות לפי עדות, כגון: מסעדה מרוקאית (טאג'ין, דארנה) ויש את אלו המעדיפים לסיים יום גדוש בפעילות דווקא בסטיקייה למען הרעבון! עלי לציין , שגם האוכל בסטיקיות של ירושלים הינו בסדר גמור (שוב, תלוי באיזה מקום) כמובן, יש מסעדות נוספות המתאימות לדבר, כמו מסעדת לה-בוקה ועוד. לפרטים: עדיף בטלפון. ניתן לצפות בתמונות מאירועים לירן לוי

הערות כלליות

*יום זה הינו יום עמוס ודורש הכנה של הציבור. יש להדגיש ולבקש מכולם להגיע בנעליים נוחות ובגדים נוחים המתאימים למזג האוויר הירושלמי.

*מומלץ שבעל האירוע יצייד כל משתתף בבקבוק מים של חצי ליטר, בירידה מהאוטובוס לכותל ואף ייקח איתו לתפילה עוד מזוודה עמוסה בשתייה וכד'.

*ניתן להמשיך לאחר הסעודה לתצפית על ירושלים מהר הצופים, הר הזיתים, או מארמון הנציב. הכל לפי דרישת הקהל.

*יש לסכם על האוטובוס את שעת החזרה המשוערת מראש, כל שעה נוספת: בין 150 – 200 ₪.

*ניתן לארגן אטרקציות נוספות , כגון: כובעים מודפסים, הפרחת בלונים, תוספת מתופפים וכו'.

אז למה אתם צריכים את שרותיי?
הצגתי לפניכם את רעיון טיול הבר-מצוה בקונספט אחד. יש עוד המון דרכים לארגן את הטיול עם מסלולים שונים: לקצר או להאריך. רק איתי, תקבלו מארגן שעושה את האירוע מכל הלב, מתחבר לציבור, מבדח, מצחיק ומרגש אותם, והכל- באהבה. לחזן ולפייט, להדריך ולהנחות – ה כ ל ! בדרך זאת הקהל מתחבר לאדם אחד אשר מארגן את האירוע ועליו ניתן לסמוך לאורך כל היום. אדם שיודע לפתור כל בעיה שצצה בשטח, באסטרטיביות וברגישות. "טוב שם משמן טוב" אומר הכתוב, ומתכוון: שמו הטוב של האדם שווה כל כסף שהוא מרוויח .

בר מצווה בירושלים – חגיגה עם משמעות
חגיגת בר מצווה היא חגיגה שאנחנו רוצים באופן טבעי, מאז ומעולם, לצקת לתוכה תוכן ומשמעות, ולא להסתפק במסיבה בלבד. מהסיבה הזו הפכה חגיגה של בר מצווה בירושלים לאחת הדרכים הפופולריות ביותר לחגוג, בין אם מדובר בדתיים או בחילונים, בעשירים או במעוטי יכולת כספית, מכל קצוות הארץ והעולם ומכל קצות הסקאלה החברתית. אם גם לכם נשמע כי בר מצווה בירושלים היא הדרך הנכונה לחגוג, המאמר הזה עבורכם.

בר מצווה בירושלים – למה דווקא פה?
בר מצווה בירושלים היא יותר מסתם בר מצווה. מדובר באירוע בלתי שגרתי, מרגש ושונה, עם תכלית רוחנית וזכרון מיוחד שמלווה את הנער ואת האורחים שלו להמשך חייהם. העיר ירושלים אינה דומה לאף עיר אחרת בעולם, ולא רק בשל ההיסטוריה המיוחדת שלה והאתרים המרהיבים ומלאי המשמעות שבה, כמו הכותל המערבי, חומות העיר העתיקה ורחובותיה, מנהרות הכותל והרובע היהודי, אלא גם בשל הנופים, הריחות, הטעמים והצלילים המיוחדים, שנובעים מכל אבן ומכל פינה של ירושלים, ושהופכים אותה לעיר ייחודית שאין דומה לה. לא בכדי נוהרים אל ירושלים תיירים מכל העולם, ובמיוחד על מנת לערוך בר מצווה בירושלים לבן היקר שהגיע לגיל המצוות, ועושה את המעבר המרגש מהילדות אל הבגרות. בר מצווה בירושלים היא למעשה שם כולל עבור אינסוף אפשרויות של חוויה, וחשוב לבצע הפקת בר מצווה בירושלים בצורה מסודרת ומלאת מחשבה, על מנת ליהנות מיום בר המצווה כמו שצריך.

הפקת בר מצווה בירושלים מאלף ועד תו- לירן לוי
לירן לוי, מדריך טיולים, חזן ופייטן מקצועי, ישמח לבצע עבורכם תכנון והפקת בר מצווה בירושלים בהתאם לצרכים שלכם ולהעדפות שלכם. במהלך ארגון בר מצווה בירושלים הוא רותם את מיטב כישוריו והידע המקצועי שלו, על מנת לייצר יום של חוויות עמוסות בשמחה ובתוכן מסורתי לחתן בר המצווה ולכלל אורחיו. תוכלו לבחור האם לבצע סיור בירושלים באתרים לבחירתכם, בעזרת אוטובוס נעים ונהג מקצועי, לקבל הסברים מקצועיים המתובלים בחידות, בבדיחות ובצחוקים, לעבור טקס עלייה לתורה בכותל שמהווה את גולת הכותרת, אשר מתחיל בכניסה חגיגית של הנער בליווי תופים ושופרות, ממשיך בהנחת תפילין ובקריאת הפרשה במעמד המרגש של בר מצווה בירושלים, ולסיים את הביקור בארוחת צהריים במסעדה לבחירתכם.

אשמח לתפור עבורכם את כל הקצוות בביצוע הפקת בר מצווה בירושלים לבחירתכם, לדאוג שכל הפרטים ימולאו בצורה המיטבית ובתיאום מושלם תוך הקפדה על התאמה לטעמכם ולספק עבורכם חוויית בר מצווה בירושלים שאין שנייה לה, תוך התאמה לאורחים שלכם, לתקציב שלכם, להעדפות שלכם, לטעם הקולינרי שלכם, וכמובן תוך מתן תשומת לב מיוחדת לחתן בר המצווה שלכם.

אירוע של לירן- וכולם רגועים ושמחים! 

בהצלחה רבה, 

לירן